Info Tillitsvalgt Energi Arbeid på linjenettet under Dagmar/Cato/Emil
Arbeid på linjenettet under Dagmar/Cato/Emil PDF Skriv ut E-post
tirsdag 10. januar 2012 14:42

Mange av våre medlemmer ble kalt ut for å gjøre en ekstra innsats i romjula under orkanen Dagmar og stormene Cato og Emil.

EL & IT Forbundet har fått en rekke spørsmål vedrørende både betalingsbestemmelser og tidsbruk. De aller fleste sakene om betaling har løst seg de enkelte steder, men vi finner det riktig å informere noe om overtidsbruk.

Vi har vært i kontakt med Arbeidstilsynet og fått avklart noen sentrale spørsmål:

  • Hvem tar i bruk unntaksbestemmelsen (fare for liv og helse) i aml § 10-12 (3)? Skal ansatte formelt opplyses om dette?

Svar fra Atilsynet: Det er arbeidsgiver som tolker hvorvidt det er fare for liv og helse. Arbeidstaker har ikke krav på noen formell erklæring fra arbeidsgiver (skriftlig), men om tillitsvalgte er i tvil, kan sakene bringes inn for Arbeidstilsynet.

  • Overtidstimer under aml § 10-12 (3) (fare for liv og helse). Skal de regnes med i registreringen av overtid?

Svar fra Atilsynet: Ja. Dette er ordinære overtidstimer som skal registreres. At man tar i bruk nødparagrafen opphever ikke den ordinære begrensningen i timetall.

EL & IT Forbundet oppfordrer tillitsvalgte innen energiselskapene om å følge opp dette slik at man ikke havner i en situasjon der våre medlemmer bevisst eller ubevisst bryter AML. Vi bemerker videre at unntakssituasjonen bare gjelder så lenge det ER fare for liv og helse.

Arbeidstilsynets detaljerte svar:

Unntaksadgangen i aml (2005) er helt generell og gjelder etter sin ordlyd samtlige bestemmelser i arbeidstidskapitlet. Den må trolig tolkes innskrenkende, slik at f.eks. arbeidstakers rett til overtidstillegg gjelder også i en krisesituasjon, og arbeidsgiver kan neppe med hjemmel i denne bestemmelsen se helt bort fra at arbeidstaker kan ha rett til overtidsfritak, jf. §10-6 tiende ledd. En viss utvidelse av rammene i forhold til tidligere rett må det likevel konkluderes med når ordlyden i aml (2005) er utvidet. For eksempel må overtidsarbeid også kunne pålegges arbeidstakere som har overskredet grensene for overtid, uten at §10-6 fjerde ledd utgjør en hindring. Lovens øvrige bestemmelser får uansett anvendelse, slik at arbeidsgiver fremdeles har ansvaret for et forsvarlig arbeidsmiljø, jf. §2-1, og at arbeidet utføres på en sikkerhetsmessig forsvarlig måte.

 

EL & IT Forbundet oppfordrer tillitsvalgte som har spørsmål om dette å kontakte forbundet.

 

Nyhetsbrev